Найпростіший та найдешевший анaліз, який покаже більшість захворювань та його розшифровка! Збeрeжіть та будьте здорові!

Загальний аналіз крові (ЗАК) – це один з найпростіших аналізів, проте завдяки йому досвідчений лікар може виявити різноманітні відхилення та стати на кілька кроків ближче до постановки правильного діагнозу.

Еритроцити* –  це червоні кров’яні тільця, які містять гемоглобін і завдяки йому транспортують кисень з легень до тканин і виводять вуглекислий газ у зворотному напрямку.

Надлишок еритроцитів свідчить про захворювання серця та легень. Зниження рівня – про анемію.

Проте зміна кількості еритроцитів не завжди є індикатором захворювання, підвищення рівня притаманне для жителів гірської місцевості, зниження спостерігається під час менструації.

еритроцити

Гемоглобін* – один з найважливіших компонентів еритроцитів, який забарвлює кров у червоний колір, основною функцією якого є транспортування кисню до всіх тканин та органів.
Низький рівень гемоглобіну може бути ознакою анемії, неповноцінного харчування та результатом виснажливих дієт. Підвищення гемоглобіну свідчить про нестачу насичення киснем тканин, вроджені вади серця, куріння, значні фізичні та психічні навантаження.

гемоглобін

Гематокрит* – співвідношення об’єму еритроцитів до рідинної частини крові.
Підвищення може бути наслідком опікової хвороби, перитоніту. Зниження свідчить про анемію.

гематокрит

Такі показники як: середній об’єм еритроцитів*, середній вміст гемоглобіну в еритроцитах*, середня концентрація гемоглобіну в еритроцитах* здебільшого використовуються для діагностики та диференційної діагностики анемій.

середній об'єм еритроцитів
середній вміст гемоглобіну в еритроцитах
середня концентрація гемоглобіну в еритроцитах

Тромбоцити* – клітини, основна функція яких полягає у згортанні крові.
У людей, які не мають порушень в системі кровотворення, підвищення рівня спостерігається після інтенсивного фізичного навантаження, травматичних пошкоджень, а також у курців. Зниження рівня характерне під час менструації, вагітності, інфекційних захворювань.

тромбоцити

ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів)* – відхилення даного показника від норми свідчить про наявність запального або патологічного процесу в організмі людини. Зазвичай ШОЕ підвищується не відразу, а на 2-4 добу захворювання, при чому максимальне підвищення спостерігається на початку одужання.

Прискорена ШОЕ характерна для інфекційних, запальних захворювань, анемій, вагітності та менструації. Сповільнена характеризує еритроцитози, анафілактичний шок, недостатність кровообігу.

шое

Загалом можна сказати, що ЗАК без підрахунку лейкоцитарної формули доцільніше здавати для діагностики порушень системи кровотворення та анемій.

Лейкоцитарна формула – це відсоткове співвідношення різних видів лейкоцитів. Має велике значення в діагностиці інфекційних та гематологічних захворювань.

Лейкоцити*, або як їх ще називають, білі кров’яні тільця, основною функцією яких є захист організму від чужорідних агентів.
Фізіологічне зростання можливе при вагітності, після фізичного та психоемоційного перенавантаження. Лейкоцитоз, тобто підвищення рівня, характерний для бактерійних інфекцій, запалення, інтоксикації та алергії. Лейкопенія (зниження) є ознакою вірусних інфекцій та анафілактичного шоку.

лейкоцити

Базофіли* – так звані «тучні клітини», які беруть участь у запальних процесах та алергічних реакціях. Збільшення кількості яких притаманне для вітряної віспи, алергічних реакцій, хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, хвороб крові.

базофіли

Еозинофіли* – беруть участь у боротьбі за паразитарними інвазіями та алергією.
Підвищення рівня еозинофілів характерне для паразитарних захворювань, бронхіальної астми, алергій, екземи, скарлатини. Зниження – для черевного тифу, дизентерії, сепсису.

еозинофіли

Нейтрофіли* – забезпечують боротьбу з бактерійними інфекціями та видалення загиблих клітин в результаті цієї боротьби. В крові присутні сегментоядерні  та невелика кількість паличкоядерних нейтрофілів.
Діагностичне значення мають такі зміни як:
– зсув вліво – збільшення в  крові паличкоядерних нейтрофілів, відображає важкість патологічного процесу. Зсув лейкоцитарної формули вліво є прогностичною ознакою інфекційних захворювань, стану після кровотеч та захворювань крові.
– зсув вправо – збільшення частки сегменточядерних нейтрофілів спостерігається при спадковій гіперсегментації, мегалобастних анеміях, захворюваннях нирок та печінки.

нейтрофіли

Лімфоцити* – це імунна відповідь організму. Розрізняють Т-лімфоцити та В-лімфоцити.

Підвищення рівня вказує на грип, аденовіруси, інфекційний мононуклеоз, гепатит, кашлюк, вітрянка, краснуха, туберкульоз, дифтерія, сифіліс, токсоплазмоз. Зниження – на імунодефіцитні стани, ниркову недостатність.

лімфоцити

Моноцити* – є частиною фагоцитарної системи, виконують функцію видалення чужорідних часток та непрацездатних клітин, приймають участь у запальних процесах та знищенні бактерій.
Збільшення кількості характерне для інфекційного мононуклеозу, вірусних та грибкових інфекцій, туберкульозу, сифілісу, захворювань крові. Зниження – для апластичної анемії, інфекції з нейтропенією.

моноцити

На будь-які результати також впливають лікарські засоби, тож підвищення чи зниження рівня різних компонентів крові може залежати від їх дії.

Важливо пам’ятати, що кожен організм є особливим і неповторним, тож кожен результат є індивідуальним для різного віку, статі та способу життя.

 *усі норми подані узагальнено для певних вікових груп. Детальні норми для свого віку дивіться у результатах аналізів!

Джерело

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*