Все про вітамін Д для жінок, чоловіків та дітей: користь, шкода та вплив на організм

Опис і характеристика вітаміну Д

Всупереч стереотипам, вітаміном Д називають не одна конкретна речовина, а цілу групу біологічно активних сполук. Група складається з 6 компонентів, але найчастіше в медицині розглядають тільки 3 з них — D1, D2 і D3.

Основна роль речовини в організмі — це регуляція кальцієво-фосфорного обміну. Корисна речовина відповідає за благополучне всмоктування кальцію з їжі, що поступає, за якість обмінних процесів, а також за гормональний синтез і процес оновлення клітин.

Форми вітаміну Д

Незважаючи на те, що найчастіше вітаміном Д називають будь-які речовини з цієї групи, насправді прийнято виділяти 6 різних форм біологічно активного компонента.

 1. D1 — синтетична речовина, що відповідає за ріст кісткових тканин. В чистому вигляді в природі не зустрічається, може бути отримана тільки шляхом синтезу, має здатність накопичуватися в організмі.
 2. D2 — речовина, що регулює рівень фосфору та кальцію, має вплив на гормональний фон.
 3. D3 — вітамін, який має важливе значення для імунної, нервової, кровоносної систем.
 4. D4 — речовина, що контролює рівень мінеральних речовин в організмі і регулює обмін речовин.
 5. D5 — вітамін, схожий за властивостями та дією з D3, але менш токсичний і часто застосовується в лікуванні діабету і запальних недуг.
 6. D6 — корисна речовина, що захищає організм від рахіту і остеопорозу.

Оскільки форми речовини багато в чому перегукуються один з одним і володіють загальними властивостями, найчастіше про них говорять, як про єдиному елементі.

Чим корисний вітамін Д

Речовина абсолютно необхідно для здорового функціонування людського організму. Зокрема, вона відповідає:

 • за нормальне засвоєння фосфору і кальцію;
 • за гормональний фон — вироблення тестостерону і естрогенів, за репродуктивні здібності і регулярний менструальний цикл у жінок;
 • за імунну опірність організму і обмінні процеси;
 • за згортання крові і стан шкіри;
 • за нормальний розвиток і функціонування нервової системи.

Яскраво проявляється користь вітаміну Д для волосся, на тлі його прийому локони стають міцнішими і перестають випадати.

Для чого вітамін Д потрібен жінкам

Користь і шкода вітаміну Д для жінок полягають у тому, що речовина багато в чому відповідає за жіночу статеву систему і гормони. Достатню кількість вітаміну Д допомагає жінкам простіше переносити фізичні навантаження і втрату крові при місячних. Корисна речовина особливо важливо при вагітності, коли мінеральні елементи витрачаються в подвійному обсязі, і кісткова система жінки слабшає.

Речовина відповідає за свіжість і пружність шкіри, за міцність і обсяг локонів. У цьому полягає користь вітаміну Д для жінок після 40, він дозволяє довше зберігати молодість.

Все про вітамін Д для жінок, чоловіків та дітей: користь, шкода та вплив на організм
Все про вітамін Д для жінок, чоловіків та дітей: користь, шкода та вплив на організм

Користь вітаміну Д для чоловіків

Корисні властивості вітаміну Д для чоловіків, насамперед, у тому, що речовина сприяє нормальній вироблення тестостерону. Також речовина регулює роботу щитовидної залози і захищає від хвороб серця і судини, знижує ризик розвитку діабету, суглобових захворювань та онкології.

Потрібен вітамін Д літнім

По досягненні 50 років багато людей починають відчувати проблеми з суглобами — розвивається артрит, остеопороз, ревматизм, з’являється сутулість, погіршується стан зубів і волосся. Кістки в похилому віці стають крихкими, шкіра старіє, організм починає гірше синтезувати речовину, що надходить разом із сонячним світлом. Також погіршується його всмоктування з їжі.

З цих причин користь вітаміну Д для організму людини особливо добре проявляється після 50 років. Вітамінні комплекси допомагають зміцнити кісткову і нервову систему, підтримати роботу судин, серця і мозку, захистити організм від широкого переліку небезпечних захворювань.

Вітамін Д для немовлят і дітей старшого віку

Оскільки кістки і нервова система малюків знаходяться в процесі формування, властивості речовини дуже важливі для здорового розвитку. Але користь і шкоду вітаміну Д для дітей залежать від вихідної концентрації речовини в крові.

Лікарі сходяться на думці, що постачати цим речовиною немовлят не потрібно.

 1. Якщо малюк щодня буває на вулиці хоча б протягом години і харчується грудним молоком, а мати при цьому харчується повноцінно, то речовина і так надходить в організм у потрібному обсязі.
 2. Тим більше корисні добавки не потрібні немовлятам, які вживають штучні суміші — в дитячому харчуванні вже містяться всі необхідні елементи.
 3. Старші діти також не потребують вітаміні Д, якщо щодня бувають на сонці, і в їх раціоні присутня м’ясо і кисломолочні продукти.

Вітамін Д для новонароджених рекомендований тільки в тому випадку, якщо майже весь час дитина проводить в приміщенні, і при цьому в його раціоні не вистачає вітамінів. У такому разі проводиться профілактика рахіту вітаміном Д

Увага! Оскільки в рідкісних випадках властивості речовини можуть викликати алергію і приносити шкоду, необхідно проконсультуватися з педіатром, перш ніж пропонувати дитині вітаміни.

Чи впливає вітамін Д на схуднення

Користь вітаміну Д для дорослих полягає ще й у тому, що речовина і його концентрація в організмі безпосередньо впливають на масу тіла. Наукові дослідження показують, що у людей з надлишком ваги рівень потрібного речовини помітно знижений. Нормальний рівень вітаміну Д сприяє підтримці здорової ваги. При схильності до повноти рекомендується уважно відслідковувати показники важливого речовини в організмі.

Показання до застосування вітаміну Д

За рівнем речовини необхідно ретельно стежити будь-якій людині, незалежно від стану здоров’я. Однак при деяких станах на показник елемента в організмі потрібно звернути особливу увагу. Користь для організму від вітаміну Д3 буде:

 • при атеросклерозі, ниркової недостатності і серцевих захворюваннях;
 • при остеопорозі і рахіті, в тому числі при ризику розвитку цих хвороб;
 • при захворюваннях кишечника і шлунка;
 • при стоматологічних проблеми — карієсі, ламкості зубів та схильності до крошіння;
 • при дерматитах, екземі, діатезі;
 • при туберкульозі;
 • при підвищеної крихкості кісток і після переломів та травм.

У групі ризику знаходяться люди, які постійно працюють в замкнутих приміщеннях, під землею та в регіонах, розташованих за Полярним колом, їм вкрай необхідні корисні властивості речовини.

Добова норма споживання вітаміну Д

Для здоров’я однаково шкідливий як дефіцит, так і надлишок речовини. Правильна добова доза залежить від віку людини, а вимірюється обсяг вітаміну в міжнародних одиницях, або МО. 1 МО дорівнює 0,025 мкг корисної речовини.

Рекомендовані денні норми розподіляються наступним чином:

 • дітям і підліткам до 13 років потрібно від 200 до 400 МО на добу;
 • підліткам від 13 років та дорослим до 50 років — від 200 до 250 МО;
 • літнім людям від 50 до 70 років — 400 МО;
 • літнім людям старше 70 років — 600 МО.

Однаково корисно вживати продукти, насичені речовиною, і спеціальні вітамінні комплекси. Також отримувати вітамін Д для шкіри обличчя і всього тіла можна через сонячне світло.

Аналіз крові на вітамін Д

Рівень речовини в крові рекомендується постійно відстежувати. Час від часу можна робити спеціальний лабораторний аналіз на концентрацію Д2 і Д3 в крові.

Кров для аналізу потрібно здавати з вени натщесерце. За результатами дослідження визначається рівень того й іншого речовини, в нормі він повинен складати від 10 до 40 мкг/л.

Симптоми дефіциту вітаміну Д в організмі

Встановити точну концентрацію корисного елемента дозволяє лабораторний аналіз, але необхідно вчасно зрозуміти, що пора здати кров на дослідження. До симптомів, характерних для дефіциту речовини, належать:

 • слабкий імунітет;
 • хронічна втома;
 • повільне загоєння шкірних ушкоджень;
 • суглобові болі;
 • депресія.

Крім того, ознаками дефіциту служать випадання волосся і схильність до набору ваги, а також м’язові болі. Літні люди часто стикаються з втратою маси кісток на тлі нестачі кальцію.

Чим небезпечний надлишок вітаміну Д в організмі

Незважаючи на всю шкоду від браку речовини, його надлишок теж не приносить нічого хорошого. Передозування вітаміну Д виражається у втраті ваги і почервонінні очей, неприємних відчуттях у м’язах та поганому апетиті. Також часто спостерігаються блювота і діарея.

Необхідно розуміти, що для вираженого гіпервітамінозу речовина повинна накопичуватися в організмі в значних обсягах. Надлишок настає при щоденному отриманні 40 000 МО і більше протягом кількох місяців.

Де міститься вітамін Д

Корисна речовина можна отримати декількома способами. Нормальний рівень елемента в організмі прийнято підтримувати вживанням особливих продуктів і частим перебуванням на свіжому повітрі.

Продукти, що містять вітамін Д

У тих чи інших обсягах властивості речовини присутні в багатьох продуктах харчування. Але в найбільшій концентрації його містять:

 • злакові продукти і лісові гриби;
 • яєчні жовтки;
 • лосось, тунець, сардина макрель;
 • риб’ячий жир;
 • молоко, сир та інші продукти з молока;
 • печінка яловичини;
 • соя;
 • апельсиновий сік.

Порада! Якщо необхідно швидко і у великих обсягах отримати вітамін Д для імунітету, то до прийому однозначно рекомендований саме риб’ячий жир — 1 великий ложці продукту містяться 3 денні норми речовини.

Сонячне проміння

Вітамін Д для суглобів і кісток можна отримати не тільки з продуктів, але і безпосередньо від сонячних променів. Ультрафіолетове випромінювання сприяє виробленню цінного речовини в організмі, особливо в літній період. Дуже корисною процедурою є відвідування солярію, оскільки шкіру під час процедур не закриває тканина.

Порада! Користь вітаміну Д3 найбільш повно проявляється в зимовий час, в цей період його краще і приймати. Влітку з-за великої кількості сонця великий ризик передозування, від якої буде великої шкоди.

Для дорослих

Рекомендована добова норма речовини для чоловіків і жінок від 13 до 50 років — до 200 МО, або 2-5 мкг препарату. Для літніх людей дозування трохи збільшена — до 600 МО, або від 12 до 15 мкг.

Для дітей

Оскільки кісткова, м’язова і нервова системи у дітей інтенсивно розвиваються, для гарного самопочуття їм потрібні збільшені дозування речовини. Немовлятам до 1 року рекомендується давати до 400 МО, або до 10 мкг препарату, а дітям від 1 року до 5 років — до 480 МО, або до 12 мкг.

Дітей від 5 до 13 років поступово переводять на «дорослу» дозування до 120 МО або до 3 мкг.

Для вагітних і годуючих жінок

Оскільки під час вагітності та лактації жіночого організму, особливо потрібен кальцій, при дефіциті компонента в добу жінкам рекомендується приймати до 10 мкг препарату, або 400 МО.

Шкода вітаміну Д та протипоказання

Природна речовина абсолютно необхідно людському організму. Але при деяких недугах і станах його властивості можуть завдавати величезної шкоди здоров’ю. Приймати лікарські комплекси і продукти не рекомендується:

 • при гіперкальціємії, тобто, переизбытки мінеральної речовини кальцію в організмі;
 • при туберкульозі в активній формі;
 • при виразці;
 • при нирковій недостатності і інших хронічних недугах нирок;
 • при ішемії і атеросклерозі.

Джерело

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*