Порушення функції щитовидної залози: важливі ознаки, на які варто звернути увагу

Щитовидна залоза: як не пропустити проблему

Функція щитовидної залози – виробляти гормони, необхідні для підтримки багатьох процесів в організмі. Тому коливання у виробленні гормонів як у бік надлишку, так і в бік нестачі, позначаються на здоров’ї та самопочутті. Важливо вчасно запідозрити проблему і впоратися з нею, щоб уникнути важких наслідків. Про щитовидну залозу ми запитали у лікаря-ендокринолога медичної мережі “Добробут” Наталі Литвинової.

За що відповідає щитовидна залоза?

Обмін речовин в організмі контролюється гормонами щитовидної залози. Якщо недостатньо гормонів, уповільнюються всі обмінні процеси. Якщо ж гормонів більше, ніж треба, вони прискорюються. І те, й інше погано позначається на стані організму. При прискоренні обміну речовин люди різко худнуть при достатньо збалансованому харчуванні і адекватних фізичних навантаженнях. При уповільненому – навпаки, гладшають.

Щитовидна залоза впливає на нервову систему. Якщо гормонів більше, ніж потрібно, людина стає дратівливою, тривожною, плаксивою, неврастеничною. Гормони щитовидної залози в цьому випадку збуджують нервову систему, постійно стимулюють її. Якщо ж гормонів не вистачає, це супроводжується сонливістю і млявістю, м’язовою слабкістю, загальмованістю мови.

Серцево-судинна система також страждає при порушенні функції щитовидної залози. При підвищеній функції спостерігається прискорене серцебиття. Іноді при зниженій функції щитовидної залози також може частішати серцебиття, а також виникати коливання артеріального тиску як у бік підвищення, так і у бік зниження. Як правило, на тлі нестачі гормонів щитовидної залози підвищується холестерин, що призводить до більш швидкого прогресування серцево-судинних захворювань.

Якщо говорити про шлунково-кишковий тракт, то при зниженні функції щитовидної залози спостерігається зниження відтоку жовчі, запори, а при підвищеній – навпаки, проноси.

При коливаннях гормонів щитовидної залози страждає і репродуктивна система. Порушується менструальний цикл, знижується лібідо, порушується овуляція, не виходить завагітніти або важко виносити дитину. Такі проблеми виникають як при зниженні, так і при перевищенні гормонів.

На шкіру і волосся порушення функції щитовидної залози також впливає негативно. Може спостерігатися інтенсивне випадання волосся, набряклість і сухість шкіри при нестачі гормонів. Надлишкок гормонів спричиняє пітливість, людині постійно гаряче. У той час як при нестачі гормонів, навпаки, людина мерзне навіть при спекотній погоді.

Порушення функції щитовидної залози: важливі ознаки, на які варто звернути увагу
Порушення функції щитовидної залози: важливі ознаки, на які варто звернути увагу

Які захворювання викликає порушення функції щитовидної залози?

Всі захворювання можна розділити на три групи:

протікають з підвищеною функцією щитовидної залози: тиреотоксикоз, аутоімунний тиреоїдит у стадії загострення, підгострий тиреоїдит;

протікають зі зниженою функцією: аутоімунний тиреоїдит, який призводить до зниження функції щитовидної залози, хронічний тиреоїдит, вузловий зоб, що протікає зі зниженою функцією щитовидної залози, гіпотиреоз;

всі захворювання, за винятком тиреотоксикозу, можуть протікати протягом певного часу і з нормальною функцією щитовидної залози. При цьому ніяких симптомів може і не бути, може відчуватися лише незначний дискомфорт, який може ігноруватися. При цьому можуть бути новоутворення на щитовидній залозі як доброякісні, так і злоякісні. Тому обов’язково рекомендується раз на рік перевіряти щитовидну залозу.

Діагностика і лікування захворювань щитовидної залози

Радіація дуже впливає на щитовидну залозу, тому в зв’язку з аварією на Чорнобильській АЕС в Україні наказано всім проходити профілактичне обстеження один раз на рік. Крім цього, на цей орган впливає перебування на активному сонці, куріння, різні порушення обмінних процесів. Також обов’язково перевіряти щитовидну залозу вагітним жінкам у першому триместрі вагітності. Рекомендуються профілактичні огляди підліткам, оскільки в пубертатному періоді відбувається гормональна перебудова.

Для обстеження щитовидної залози слід звернутися до ендокринолога. Він робить огляд, збирає анамнез. Наступний етап – УЗД щитовидної залози. За підсумками УЗ-діагностики призначається аналіз крові на гормони для визначення функції щитовидної залози, а при необхідності – на визначення антитіл до клітин щитовидної залози (для діагностики аутоімунного тиреоїдиту).

За результатами обстежень ендокринолог призначає лікування. Для регулювання функції щитовидної залози призначається гормональна терапія. Але іноді лише прийом деяких речовин, наприклад, йоду або селену, усуває проблеми з щитовидною залозою. Існують різні харчові добавки або трави для регулювання функції щитовидної залози, але без консультації з лікарем і попередньої діагностики їх вживати не слід, оскільки при деяких захворюваннях вони можуть призвести до погіршення ситуації.

Профілактика захворювань щитовидної залози:

уникайте активного сонця;

відмовтеся від куріння;

вчасно проводите лікування спалахів хронічної інфекції (хронічного тонзиліту, гаймориту, також проблеми з зубами негативно впливають на щитовидну залозу);

раз на рік проходьте УЗД щитовидної залози.

Дякуємо за консультацію лікаря-ендокринолога медичної мережі “Добробут” Наталію Литвинову.

Джерело

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*