Все про основні показники аналізу крові. Збережіть собі, щоб знати розшифровку аналізу крові!

Аналіз крові — найперший і найважливіший метод діагностики стану здоров’я організму.

Кров містить велику кількість різноманітних компонентів, кожен з яких має свою функцію і показник норми.

Базовим дослідженням є клінічний (загальний) аналіз крові. Його результати дають змогу лікарю оцінити картину і оперативно зреагувати.

Отже, ми хочемо ознайомити вас із найважливішими показниками крові та їх значеннями норми для здорової людини.

Загальні показники крові

  • Гемоглобін

Гемоглобін – один з ключових компонентів еритроцитів (червоних кров’яних тілець). Еритроцити транспортують кисень та виводять вуглекислий газ із органів і тканин. Низький рівень гемоглобіну може вказувати на анемію, внутрішні кровотечі або порушення роботи внутрішніх органів. Подекуди погане харчування і виснажливі дієти є однією з причин низьких показників гемоглобіну.

А ось підвищення рівня гемоглобіну спостерігається за хвороб крові й серця. Норма гемоглобіну: 130–160 г/л для чоловіків і 120–140 г/л для жінок.

  • Еритроцити

Їх ще називають червоними кров’яними тільцями. Еритроцити містять гемоглобін. Якщо показники еритроцитів не відповідають нормі — це не завжди означає наявність захворювання. У здорових людей також можуть бути підвищені показники еритроцитів, наприклад, коли вони перебувають на значній висоті в горах, у жінок також нормальним вважається зниження рівня цього показника під час менструації. Підвищення рівня еритроцитів сигналізує, зокрема, про захворювання серця, легенів, а зниження — про анемію або хронічні запальні процеси.

Нормальні показники такі: у чоловіків — (4,0–5,1)×1012 /л, у жінок — (3,7–4,7)×1012/л.

  • Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ)

Основне значення — показник наявності запального чи патологічного процесу в організмі. Підвищення ШОЕ свідчить про запалення, а також спостерігається у разі травм чи операцій, наявності онкологічного процесу, після пологів і під час вагітності. Норма для чоловіків: 2–10 мм/г, для жінок: 2–15 мм/г.

  • Лейкоцити

Білі кров’яні тільця стоять на варті нашого організму, тому їх ще називають захисниками. Якщо показники лейкоцитів ростуть, лікарі одразу розуміють: в організмі запальний процес чи інфекція. Інколи зростання рівня білих кров’яних тілець зумовлює не захворювання, а стрес чи фізичне перенапруження. А як розрізняють, чи є вірусна інфекція? Відповідь на це запитання дає знижений рівень лейкоцитів.

Показники норми можуть коливатися залежно від віку й статі людини, проте нормою вважається (4,0– 9,0)×109/л.

  • Лімфоцити

Лімфоцити — це цеглинки, з яких будується імунна система організму. Якщо зростає концентрація лімфоцитів, це сигнал про інфекційні захворювання, а низький рівень лімфоцитів — одна з ознак ВІЛ-інфекції або деяких хронічних захворювань.

Норма для дорослої людини: (1,2–3)×109/л.

  • Тромбоцити

Це клітини, що відповідають за утворення тромбів і згортання крові. Зростання рівня тромбоцитів може свідчити про порушення роботи стовбурових клітин у кістковому мозку або запальні процеси, інфекційні захворювання, крововтрату, новоутворення, цироз печінки і т.п. Бувають випадки, коли показники тромбоцитів вище норми, — це нормальна реакція організму, наприклад, після операцій.

Зниження рівня тромбоцитів може бути наслідком отруєння організму алкоголем чи важкими металами, а також ознакою захворювань печінки і селезінки.

Прийом певних лікарських препаратів також впливає на рівень тромбоцитів.

Нормальна кількість: (180–320)×109/л.

  • Глюкоза

Один з ключових показників крові. Глюкозу ще називають «цукром крові». Якщо сталий рівень глюкози в крові вище норми — це може бути ознакою такої небезпечної хвороби, як діабет. А ось низький рівень цього показника вказує на гормональні захворювання, а також сигналізує про погане харчування. Аналіз крові на глюкозу лікарі рекомендують здавати хоча б двічі на рік. Проте варто врахувати той факт, що результат звичайного аналізу на глюкозу може варіюватися залежно від стану організму (вагітність), стресу, періоду доби та багатьох інших чинників. У такому разі об’єктивнішим буде аналіз на глікований гемоглобін — показник рівня цукру в крові за останні три місяці. Він не залежить від суб’єктивних чинників.

Норма глюкози: 3,5–6,5 ммоль/л.

  • Білок загальний

Падіння рівня білка часто є наслідком суворих дієт, а також ознакою того, що печінка і нирки стали гірше працювати.

Норма: 60–80 г/л.

  • Білірубін

Загальний білірубін — це індикатор роботи печінки. Якщо розвивається гепатит або жовчно-кам’яна хвороба, сигналом про це стає підвищення рівня білірубіну.

В нормі він має бути не вище 20,5 ммоль/л.

Отже, завдяки аналізу крові можна перевірити стан свого організму і виявити порушення його роботи або захворювання. Якщо отримані результати в нормі — чудово! Це означає, що в організмі все гаразд. Проте якщо результати аналізу вищі або нижчі за норму, не спішіть панікувати. Не треба одразу ставити собі діагнози й призначати лікування! Насамперед слід порадитися з лікарем, оскільки показники можуть залежати від багатьох факторів.

Тож бережіть себе, стежте за здоров’ям: правильно харчуйтеся, займайтеся спортом або хоча б обирайте за нагоди фізичну активність: зайвий раз піднімайтеся сходами, а не ліфтом, пройдіться одну-дві зупинки пішки й проводьте більше часу на свіжому повітрі та регулярно здавайте аналізи!

Джерело

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*