Чому Циганки Ніколи Не Ворожать Одна Одній

Раз я сиділа біля віконця,

Біля відкритого вікна

До мене циганка,

Циганка молодая

Аж під віконце підійшла

Дай ми дівчино свою рученьку

Хай я тобі поворожу

Хоч я циганка, хоч я молодая

Всю щиру правду розкажу

Хто, хоч раз в житті не співав цю пісню? Але і без пісень всім відомо, що циганки заробляють на життя ворожінням. Ворожать вони, як правило чужинцям, «Гажі» або «гаджо» по-циганськи.

Як циганки ворожать «гаджо»

Знайома всім картина: по привокзальній площі дефілює неохайно і живописно одягнена чорнява ворожка, вкрадливо звертаючись до жінок, які проходять повз: «Е, красуне, знаю, яке в тебе горе на серці!». Іноді, але значно рідше, вона звертається і до чоловіків. Деякі затримуються.

І ось тут починається шоу з сеансом гіпнозу. Фахівці вже не раз докладно описували техніку такої ворожби: циганка м’яко погладжує руку жертви, говорить вкрадливо і ласкаво, дивлячись прямо в очі, сережки її погойдуються, голос звучить монотонно, вимовляються певні слова в певній послідовності. 

В результаті жертва впадає в транс і втрачає здатність до опору. Гроші, коштовності, дорогі гаджети – все переходить в бездонні кишені ворожки. Зрозуміло, не просто так, а в якості оплати за обіцянку «зняти прокляття», знайти чоловіка, допомогти в інший напасті. 

Циганки з дитинства вчаться бачити людей, розуміють, як змусити жертву виказати про себе все, щоб потім наплести їй сім мішків гречаної вовни таких передбачень, які хоче почути бідна жінка, яка перебуває в який-небудь важкій життєвій ситуації.

Це, за великим рахунком, не ворожіння, а шахрайство, замішане на хорошому знанні психології.9

А чи бувають справжні ворожки

Наука з цього приводу зберігає скептичне мовчання, проте, всім нам доводилося чути про випадки абсолютно вірних прогнозів, які збуваються роки по тому з точністю до деталей. 

Вірити чи не вірити – особиста справа кожного. Але у таких випадків є одна спільна риса: як правило, справжні провісниці не шукають клієнтів біля вокзалів і станцій метро. До них приходять додому. Іноді, почувши про особливо сильну ворожку, їдуть за багато кілометрів, навіть записавшись попередньо по телефону. 

Самі цигани кажуть, що по-справжньому умілих віщунів, дійсно здатних бачити майбутнє, дуже і дуже небагато. Про це пише американський окультист і фахівець з циганської магії Бакленд Реймонд – сам наполовину циган за походженням. До такої думки схиляються більшість дослідників.

Тобто, самі цигани вірять в те, що пророкування майбутнього можливо, хоч признаються в тому, що справжніх провидців вкрай мало. І гадають один одному ромале вкрай рідко. Майже ніколи.

Ворожіння один одному

Першу причину наводить Костянтин Куксін. Він описує епізод своєї «ініціації» в одному з таборів в Румунії: спочатку він грою на гармоні привернув увагу циганських дітлахів, після того, як діти привели його в табір, працював з чоловіками в кузні, потім з новими друзями всю ніч танцював і співав пісні. А вранці зажадав, щоб цигани виконали обіцянку, дану напередодні, і поворожити йому. 

Відповідь була однозначна: «Ні!». На питання етнографа цигани відповіли, що вчора він був чужинцем, «гаджо», а сьогодні, після спільної праці і святкування, він уже свій. А своїм не ворожать. Адже своїх обманювати недобре.

Втім, як ми знаємо, не кожне ворожіння цигани вважають обманом. Але і до ворожбитів, яких самі цигани вважають надійними, вони звертаються вкрай рідко. Причину цього розкриває у своїй книзі «Цигани. Таємниці життя і традиції» Бакленд Реймонд. Він пише про те, що роми не хочуть і не люблять заглядати в своє майбутнє, вважаючи, що подібне знання їм нічого доброго не принесе. Світогляд циган такий, що жити слід сьогоднішнім днем.

Джерело

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*