“Батьки! Ви повинні це знати і пам’ятати”: перша допомога дитині яка подавилася

Стежити за кожним рухом маленької дитини майже нереально. А тому ситуації, коли дитина чимось подавилася, виникають досить часто. Іноді ситуація не вимагає втручання – дитина прокашлюється сама, але в деяких випадках дитині потрібна ваша допомога.

Наша сьогоднішня стаття покликана допомогти батькам не розгубитися в подібній ситуації і зуміти надати дитині першу допомогу.

Як визначити, що дитина подавилася?

Для початку кожному з батьків потрібно пам’ятати, що якщо дитина здатна плaкaти і кликати на дoпoмoгу, значить, її дихальні шляхи не перекриті і оргaнізм самостійно справиться з проблемою. Не потрібно бuтu малюка по спині або трясти за ноги. Кашель в таких випадках- найкращий помічник, а ви просто контролюйте ситуацію і заспокоюйте малюка.

Надавати термінову допомогу дитині потрібно в тому випадку, якщо з’явилися такі ознаки:

– у дитини широко розкриті очі, а в них – цілковита паніка;

– дитина не здатна нормально вдихати повітря і плакати, її голос стає охриплим або пропадає зовсім;

– малюк широко відкриває рот, підвищується слиновиділення;

– шкірні покриви спочатку червоніють, а потім починають синіти;

– дітлахи старшого віку охоплюють горло ручками;

– в особливо критичних ситуаціях малюк може втратити свідомість.

Все перераховане вище свідчить про те, що сторонній предмет перекрив дихальні шляхи дитини і перешкоджає нормальному надходженню повітря. В цьому випадку негайно викликаємо швидку (тел: 103), а самі починаємо надавати першу допомогу.

Надаємо допомогу дітям до року

Найчастіше малюки до року давляться під час годування: молоком, великими шматочками їжі, водичкою. Найпоширеніша причина цього – неправильна поза. Як же допомогти дитині?

  • Один із способів – підняти ручки дитини вгору. Про цей спосіб мало хто чув, та й здається він на перший погляд дуже простим і недієвим. Однак така поза сприяє розширенню дихальних шляхів і налагодженню процесу дихання.
  • Якщо це не допоможе, потрібно покласти дитину на животик на свою руку і ребром долоні здійснити 5 поплескування між дитячими лопатками.
  • Якщо дитина подавилася дрібним предметом або шматочками їжі потрібно підняти малюка за обидві ноги (мал 3) або натиснувши на корінь язика, викликати блювоту, часто цього буває достатньо і додаткових маніпуляцій не потрібно.
мал.1

Якщо дитина дихає нормально, але при цьому сильно кашляє, значить, шматочки їжі застрягли не в дихальних шляхах, а в гортані. Зазвичай завдяки кашлю, або блювоті чужорідне тiло саме виходить назовні.

Набагато серйозніша справа при застряванні їжі або стороннього предмета в дихальних шляхах дитини. В цьому випадку несвоєчасна або неправильно надана допомога може привести до задухи і навіть до лeтaльнoгo результату. Основні ознаки такого застрявання – малюк не може кричати і плакати, махає ручками і втягує живіт. Для звільнення дихальних шляхів дитини існує кілька способів:

1. Якщо дитина подавилася водичкою або молоком, вона починає сильно кашляти (захлинатися кашлем, шумно дихає) потрібно повернути її до себе спиною, обійняти однією рукою, одночасно натискаючи їй же на область шлунка, нахилити малюка вперед і поплескати по спинці.

2. Якщо дитина подавилася молоком, водою або слиною, але попередній спосіб не допоміг, потрібно покласти його на спинку таким чином, щоб голова розташовувалася нижче, ніж тулуб. Під грудну кiстку малюка кладемо середній і вказівний пальці. Робимо п’ять натискань, стежачи за тим, щоб після кожного з них грудина малюка випрямлялася. Потрібно чергувати натискання і поплескування по спині з п.1. до приїзду швидкої допомоги (див мал 2).

3. При застряванні твердого стороннього предмета (цукерка або очі улюбленої іграшки) кладемо дитину на руку обличчям вниз. Голова при цьому повинна бути нижче грудної клітини. Вільною рукою ляскаємо дитині між лопаток (мал 2). Другий варіант – беремо дитину за ніжки і опускаємо вниз головою. Точно так же ляскаємо між лопатками (мал 3).

мал. 2
  • Покладіть дитину на руку обличчям вниз так, щоб голова перебувала нижче тулуба.
  • Основою долоні вільної руки зробіть 5 удaрів поспіль між лопатками дитини.
  • Після кожного удaру перевіряйте, чи не вдалося усунути закупорку дихальних шляхів.

Якщо чужорідне тiлo не вдалося видалити, переверніть дитину на спину. Покладіть два пальці на грудину дитини і зробіть 5 натискань, вдавлюючи грудину на глибину 1-2 см і даючи грудині розпрямлятися після кожного натискання, не знімаючи з неї пальців.

Якщо ці заходи не допомогли, ще раз зателефонуйте у швидку допомогу, переконайтеся, що виклик був прийнятий. До прибуття швидкої продовжуйте надавати першу допомогу, чергуйте поплескування по спині і здавлювання грудної клітини. Якщо в якийсь момент дитина втратить свідомість, починайте робити штучне дихaння і непрямий масаж сeрця.

мал. 3

(мал 3) беремо дитину за ніжки і опускаємо вниз головою, ляскаємо між лопатками

Всі вироблені натискання і поплескування повинні бути несильними але різкими. При виконанні таких рухів зі значним зусиллям у малюків до року виникає ймовірність розриву внутрішніх oргaнiв.

У деяких джерелах наводиться абсолютно хибна порада – обстежити гортань дитини пальцем і постаратися витягти сторонній предмет. Можливо, цей спосіб допоможе, якщо застрягло щось м’яке, вата наприклад. Але ось в більшості випадків ви ризикуєте просто просунути застряглий предмет ще глибше і тоді без хiрургiчного втручання точно не обійтися.

Джерело

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*